KARDIOMIOPATIA ROZSTRZENIOWA a inaczej DCM dilated cardiomyopathy, to bardzo poważna choroba mięśnia sercowego psów, charakteryzująca się poszerzeniem i ścieńczeniem jam serca. Doprowadza to do znacznego obniżenia jego kurczliwości oraz tłoczenia mniejszej ilości krwi do naczyń krwionośnych, w wyniku czego komórki organizmu nie dostają odpowiedniej ilości tlenu i substancji odżywczych. Schorzenie to występuje najczęściej u ras średnich i dużych.
Przyczyna kardiomiopatii rozstrzeniowej jako jednostki chorobowej jest nieustannie badana.
Do tej pory nie została jednoznacznie określona ale wiemy, że jej wystąpieniu sprzyjają główne czynniki:
- niewłaściwe żywieniowe
- infekcyjne
- oraz predyspozycje genetyczne niektórych ras.
Do ras predysponowanych należą:
- Dog niemiecki
- Doberman
- Wilczarz irlandzki
- Bulmastif
- Bokser
- Cocker spaniel
- Bernardyn
- Chart afgański
- Golden retriever
- Nowofundland
- Owczarek niemiecki
- Portugalski pies wodny
- Sznaucer olbrzymi
Choroba przez bardzo długi czas może przebiegać bezobjawowo, dlatego badania profilaktyczne (w tym badanie ECHO serca – echokardiograficzne) są niezwykle istotne w jej wykrywaniu.
Nawet u psów w stadium początkowym i bezobjawowym choroby z dużym prawdopodobieństwem stopniowo dojdzie do rozwoju niewydolności serca lub nagłej śmierci sercowej.
Objawy kliniczne związane są ze zmniejszonym dostarczaniem natlenowanej krwi do narządów jakie można zaobserwować to:
- ospałość
- osłabienie
- utrata masy ciała
- zapaść
- kaszel
- zwiększony wysiłek oddechowy oraz częstość oddechów
- poszerzenie jamy brzusznej
Zmiany w budowie serca, mogą prowadzić do występowania arytmii, czyli zaburzeń rytmu serca, które są bardzo niebezpieczne i mogą prowadzić nawet do nagłej śmierci zwierzęcia.
Kardiomiopatia genetyczna jest chorobą o podłożu dziedzicznym. Dlatego przed zakupem szczeniaka jednej z powyższych ras, koniecznie upewnij się że jego rodzice zostali odpowiednio przebadani i posiadają dowodzące tego certyfikaty.
Bardzo istotne jest regularne badanie kardiologiczne oraz badanie holterowskie suk i samców w hodowlach ras predysponowanych, wraz z wydawaniem certyfikatów pochodzących od renomowanych placówek weterynaryjnych.
Jak wygląda diagnostyka?
Badania wykorzystywane do diagnozowania kardiomiopatii rozstrzeniowej to:
- ECHO Serca – badanie echokardiograficzne
- EKG – badanie elektrokardiograficzne
- badanie holterowskie
Leczenie kardiomiopatii rozstrzeniowej jest ukierunkowane na poprawienie kurczliwości mięśnia sercowego oraz zapobieganie arytmiom. Jest to możliwe do osiągnięcia dzięki zastosowaniu odpowiednich leków zaleconych przez doświadczonego lekarza specjalistę, który wykonuje cykliczne kontrole.
Kardiomiopatia rozstrzeniowa jest choroba wyniszczającą, dlatego prognoza zależy od wielu czynników m.in. rasy, wieku oraz stanu klinicznego pacjenta w momencie postawienia diagnozy. Dla przykładu u Cocker Spanieli choroba zazwyczaj postępuje powoli, w przeciwieństwie do psa rasy Doberman Pincher, u którego przebieg choroby może być dużo bardziej gwałtowny.
Prognoza jest gorsza u pacjentów, u których rozwinęła się zastoinowa niewydolność serca o którym przeczytasz w kolejnym wpisie.
Przypisy:
https://magwet.pl/wpd/23391,kardiomiopatia-rozstrzeniowa-u-psow-rasa-ma-znaczenie
https://www.vet.cornell.edu/hospitals/companion-animal-hospital/cardiology/canine-dilated-cardiomyopathy-dcm