Weterynarz Wrocław – ERVET – Badania Diagnostyczne w Weterynarii

Diagnostyka obrazowa USG jest bezinwazyjnym badaniem pierwszego rzutu dla psów, kotów, królików oraz innych zwierząt domowych

BADANIE USG

Ultrasonografia jest bardzo istotnym narzędziem diagnostycznym medycyny szeroko stosowanym wśród lekarzy weterynarii w ERVet we Wrocławiu.
Diagnostyka USG charakteryzuje się bardzo wysoką dokładnością umożliwiając wykrywanie w organach nawet bardzo niewielkich zmian.
Cechuje się niewielką inwazyjnością i bardzo wysokim bezpieczeństwem wykonywanego badania. W przeciwieństwie do badania rentgenowskiego nazywanego w skrócie RTG lub prześwietleniem, przy badaniach USG nie ma ryzyka narażenia na promieniowanie jonizujące więc badanie może być wykonywane razem z opiekunem.

Ponadto obrazowanie i ocena przez lekarza specjalistę odbywa się w czasie rzeczywistym i pozwala na ocenę zaobserwowanych zmian w wielu płaszczyznach. Inaczej jest w przypadku wykonania badania RTG gdzie ocena obrazu odbywa się dopiero po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego oraz ilość obrazów jest mocno ograniczona.

OPIEKA SZPITALNA

oraz SPECJALISTYCZNY SPRZĘT

DOSTĘPNY DLA KAŻDEGO PACJENTA

Oddzielny aparat USG znajduje się w naszym szpitalu i jest do dyspozycji pacjentów będących w trakcie przygotowania do zabiegów chirurgicznych, w trakcie intensywnej terapii jak dając możliwość szerokiego monitorowania i zapewnienia im najwyższego poziomu opieki szpitalnej.

Nasza placówka ERVet którą znajdziesz na ul. Morelowskiego 27 we Wrocławiu wyposażona jest w kilka aparatów USG wysokiej klasy firmy Samsung Medison.

Przy urazach

i WE WSTRZĄSIE

Klasyczne jak i specjalistyczne badania najczęściej obejmują:

 • całą jamę brzuszną, a w niej głównie: układ pokarmowy i moczowy;
 • poszczególne organy oraz struktury takie jak: wątroba, trzustka, węzły chłonne, nerki, pęcherz moczowy i wiele innych;

Specjalistyczne badania jakie wykonujemy obejmują również:

 • klatkę piersiową
 • płuca
 • serce
 • worek osierdziowy
 • poszczególne stawy
 • USG mózgu – inaczej nazywane USG przezciemiączkowym.
Badanie USG kota

Dzięki specjalistycznym i nowoczesnym aparatom USG oraz nieustannemu dynamicznemu rozwojowi wiedzy personelu oferujemy pełnym zakres badań ultrasonograficznych.

U psów ras miniaturowych takich jak między innymi: Yorkshire Terrier, Maltańczyk, Shih Tzu, Chihuahua czy Jack russell terrier jest skuteczną metodą określenia żywotności szczeniąt oraz często pozwala określić liczba szczeniąt w miocie. W przypadku wykonywania badania przez specjalistę rozrodu można określić też przybliżony termin porodu.

W naszej przychodni lekarze weterynarii powszechnie stosują tą metodę diagnostyczną u pacjentów powypadkowych lub z urazem wielonarządowym.
Dzięki niemu możemy ocenić rozległość urazu i na bieżąco monitorować postępy kuracji, odpowiednio modyfikując leczenie bez obciążania pacjenta narkozą niezbędną w przypadku wykonywania zdjęć RTG.

W codziennej praktyce USG umożliwia lekarzom wykrycie wielu zaburzeń, które pomimo niewielkich objawów mogą stanowić zagrożenie dla życia zwierzęcia np:

 • kamica dróg moczowych
 • ciała obce
 • zapalenie trzustki
 • ropomacicze – bardzo groźny stan dla każdej kotki lub suczki która nie została wykastrowana lub potocznie wysterylizowana – która powinna przejść zabieg ovariohisterektomi.

Jak przygotować pacjenta do badania USG:

 • kocięta i szczenięta – przed badaniem od 4 do 6 godzin na czczo. Powinny mieć stały dostęp do czystej wody.
 • dorosłe psy i koty – w zależności od wielkości, przed badaniem od 8 do 10 godzin na czczo. Mogą pić i powinny mieć stały dostęp do czystej wody.
 • małe ssaki takie jak króliki, świnki morskie – powinny mieć cały czas dostęp do jedzenia i picia.

O dodatkowych indywidualnych zaleceniach dla danego pacjenta poinformuje Cię Lekarz Weterynarii Wrocław przy ustaleniu terminu badania.

Jakość ponad Ilość

Specjalistyczny sprzęt USG jakiego używany stosowany jest w medycynie ludzkiej. Posiada Technologię zapewniającą wyraźny obraz w polu bliższym jak i dalszym, poprzez redukcję zakłóceń. Nie jest obarczony ograniczeniami prostszych i dużo tańszych aparatów dedykowanych weterynarii.

Doświadczenie w Klinicznych Przypadkach

To oraz niezbędne narzędzia jakie posiadamy zapewnia możliwość szybkiego uzyskania trafnej diagnozy.