fbpx
BADANIA USGECHO SERCAKARDIOLOGIAKOTPIES

ECHO SERCA – Badanie echokardiograficzne

By 01/11/202213 stycznia, 2022No Comments
echo serca

Badanie echokardiograficzne

czyli tzw. echo serca to szczegółowe badanie usg serca. Jest nieinwazyjne, bezbolesne i pozwala na szybką ocenę budowy oraz pracy mięśnia sercowego.

Echo serca to uproszczona potoczna nazwa badania echokardiograficznego mięśnia sercowego czyli inaczej szczegółowego badania USG serca. Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne a pozwalające krótkim czasie na szczegółową ocenę budowy oraz pracy mięśnia sercowego.

W ERVet wykonywane jest przez doświadczonego lekarza weterynarii i jednocześnie specjalistę radiologii – zobacz nasz zespół lekarski. Przeprowadzane jest użyciu nowoczesnego specjalistycznego sprzętu między innymi firmy GeneralElectric wyposażony w moduł EKG pozwalający na monitorowanie pracy serca w trakcie badania i synchronizację pomiarów z aktualną fazą jego rytmu.

Na potrzeby pacjentów ze schorzeniami o tle kardiologicznym posiadamy szpital całodobowy i specjalistyczny sprzęt, pozwalający nam na opiekę nad pacjentami w stanie ciężkim czyli:

  • z kardiogennym obrzękiem płuc,
  • wstrząsem kardiogennym,
  • płynem w worku osierdziowym
  • płynem w jamach ciała.

Badanie echokardiograficzne zazwyczaj zalecane jest przez lekarza prowadzącego po wykryciu odchyleń w badaniu klinicznym np. szmeru sercowego, czy u psów geriatrycznych przed zabiegiem. Nie są to jednak jedyne sytuacje w których takie badanie powinno zostać wykonane. 

Warto zrobić je swoim zwierzakom również profilaktycznie!

Najlepiej u każdego czworonoga około 1 roku życia, a koniecznie u ras psów i kotów predysponowanych do chorób serca.

Pamiętajmy że wczesne wykrycie wad serca, pozwala na spowolnienie rozwoju choroby a co za tym idzie przedłużenie długości życia pupila oraz jego komfortu. 

Lekarz weterynarii podczas badania Echo Serca ocenia m.in.: 

  • ogólną budowę mięśnia sercowego (grubość ścian, wielkość komór i przedsionków)
  • prawidłowość pracy serca – czyli między innymi jego kurczliwość
  • budowę i pracę zastawek
  • budowę głównych naczyń krwionośnych
  • przepływ krwi w jamach oraz naczyniach krwionośnych

Pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania do badania, nie musi być na czczo jak jest to konieczne np. w przypadku badania USG jamy brzusznej. Obecność właściciela jest mile widziana, aby w czasie badania pupil czuł się komfortowo. W przypadku psów u których wizyta u lekarza weterynarii wywołuje duży lęk i stres, możliwe jest wcześniejsze przygotowanie pacjenta przez podanie leków uspokajających.

Dlatego też jeżeli twój pies lub kot stresuje się badaniami a chcesz zbadać jego serce, powiedz o tym naszemu lekarzowi planując badanie echokardiograficzne.

Zastanawiasz się jak może wyglądać takie badanie?

Przykład możesz zobaczyć na naszym YouTube

Serdecznie zapraszamy!

 

Leave a Reply

pl_PLPolish