Badanie echokardiograficzne
czyli tzw. echo serca to szczegółowe badanie usg serca. Jest nieinwazyjne, bezbolesne i pozwala na szybką ocenę budowy oraz pracy mięśnia sercowego.
Echo serca to uproszczona potoczna nazwa badania echokardiograficznego mięśnia sercowego czyli inaczej szczegółowego badania USG serca. Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne a pozwalające krótkim czasie na szczegółową ocenę budowy oraz pracy mięśnia sercowego.
W ERVet wykonywane jest przez doświadczonego lekarza weterynarii i jednocześnie specjalistę radiologii – zobacz nasz zespół lekarski. Przeprowadzane jest użyciu nowoczesnego specjalistycznego sprzętu między innymi firmy GeneralElectric wyposażony w moduł EKG pozwalający na monitorowanie pracy serca w trakcie badania i synchronizację pomiarów z aktualną fazą jego rytmu.
Na potrzeby pacjentów ze schorzeniami o tle kardiologicznym posiadamy szpital całodobowy i specjalistyczny sprzęt, pozwalający nam na opiekę nad pacjentami w stanie ciężkim czyli:
- z kardiogennym obrzękiem płuc,
- wstrząsem kardiogennym,
- płynem w worku osierdziowym
- płynem w jamach ciała.
Badanie echokardiograficzne zazwyczaj zalecane jest przez lekarza prowadzącego po wykryciu odchyleń w badaniu klinicznym np. szmeru sercowego, czy u psów geriatrycznych przed zabiegiem. Nie są to jednak jedyne sytuacje w których takie badanie powinno zostać wykonane.
Warto zrobić je swoim zwierzakom również profilaktycznie!
Najlepiej u każdego czworonoga około 1 roku życia, a koniecznie u ras psów i kotów predysponowanych do chorób serca.
Pamiętajmy że wczesne wykrycie wad serca, pozwala na spowolnienie rozwoju choroby a co za tym idzie przedłużenie długości życia pupila oraz jego komfortu.
Lekarz weterynarii podczas badania Echo Serca ocenia m.in.:
- ogólną budowę mięśnia sercowego (grubość ścian, wielkość komór i przedsionków)
- prawidłowość pracy serca – czyli między innymi jego kurczliwość
- budowę i pracę zastawek
- budowę głównych naczyń krwionośnych
- przepływ krwi w jamach oraz naczyniach krwionośnych
Pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania do badania, nie musi być na czczo jak jest to konieczne np. w przypadku badania USG jamy brzusznej. Obecność właściciela jest mile widziana, aby w czasie badania pupil czuł się komfortowo. W przypadku psów u których wizyta u lekarza weterynarii wywołuje duży lęk i stres, możliwe jest wcześniejsze przygotowanie pacjenta przez podanie leków uspokajających.
Dlatego też jeżeli twój pies lub kot stresuje się badaniami a chcesz zbadać jego serce, powiedz o tym naszemu lekarzowi planując badanie echokardiograficzne.
Zastanawiasz się jak może wyglądać takie badanie?
Przykład możesz zobaczyć na naszym YouTube
Serdecznie zapraszamy!