Biegunka u psa lub kota
Giardioza to choroba wywoływana przez pierwotniaka z grupy wiciowców, o nazwie Giardia intestinalis (częściej znana jako Giardia lamblia), który kolonizuje jelito cienkie. Pasożyt ten jest szeroko rozpowszechniony w środowisku oraz występuje u ludzi i wielu gatunków zwierząt (koty, psy, zwierzęta gospodarskie, zwierzęta dzikie, myszy, szynszyle i wiele innych). Główny objaw to wodnista, czasem przerywana biegunka, jednak u większości psów i kotów może nie powodować żadnych objawów klinicznych.
Drogi zarażenia
Do zarażenia dochodzi drogą pokarmową, w wyniku spożycia inwazyjnych cyst, obecnych w wodzie i żywności.
Źródłem zarażenia może być:
- picie wody z kałuży lub z naturalnych zbiorników wodnych
- bliski kontakt z zarażonym psem lub kotem
- kontakt z kałem w którym obecne są cysty giardii
- jedzenie surowych, nieumytych warzyw i owoców
- zabawki które miały kontakt innym zakażonym zwierzęciem
- podróże do miejsc o niskim standardzie higienicznym (kraje tropikalne/subtropikalne)
- polizanie przez zwierzę różnych przedmiotów lub zjedzenie trawy w czasie spaceru w miejscach ogólnie dostępnych jak np. parki miejskie, osiedlowe chodniki
- nasz kontakt z powierzchniami wspólnego użytku: uchwyty w łazience, poręcze w komunikacji miejskiej, baseny publiczne itp. i późniejsze spożycie przez zwierzę wraz z podawanym przez nas pokarmem i przysmakami dla psów lub kotów.
Po jakim czasie od zarażenia cysty pojawiają się w kale?
Do pojawienia się cyst giardia lamblia w kale zwierzęcia dochodzi od 4 do 16 dni po zarażeniu, bo właśnie tyle wynosi okres prepatentny Giardii.
Jak możesz chronić się przed zarażeniem, kiedy u Twojego pupila została stwierdzona giardioza?
Pomimo iż ryzyko przeniesienia się giardii na ludzi i zarażenia uważa się za bardzo niskie należy bezzwłocznie reagować na objawy u naszych zwierząt by uniknąć dalszego przenoszenia się pasożyta w środowisku.
Na zarażenie od pupila najbardziej wrażliwe są osoby z osłabionym układem immunologicznym, dzieci oraz osoby starsze.
U osoby zdrowej, z prawidłowo funkcjonującym układem odpornościowym ryzyko zarażenia jest niewielkie przy stosowaniu się do wymienionych czynności:
- mycie rąk po każdym kontakcie ze zwierzęciem
- pranie legowisk/dywaników/zabawek (wystarczy w 40 stopniach)
- częste mycie rąk wodą z mydłem – ok. 30 sekund
- częste mycie misek – przynajmniej raz dziennie
- mycie psa szamponem w celu pozbycia się cyst Giardii z sierści – tu znajdziesz sprawdzone szampony jakich warto używać
- mycie powierzchni płaskich wodą z detergentem np. płynem do mycia podłóg
W przypadku giardiozy należy ograniczyć spacery z psem w miejsca publiczne, szczególnie te uczęszczane przez inne psy, aby nie rozprzestrzeniać inwazji.
Jak zadbać o nasz ogród, jeśli to główne miejsce w którym pupil załatwia swoje potrzeby?
- regularnie pozbywaj się odchodów
- usuń źródła stojącej wody (kałuże, miski, opony itd.)
- nie wpuszczaj na ogród innych zwierząt
- absolutnie nie używaj związków amonowych/chloru do spryskiwania trawników!
Diagnostyka
Do postawienia prawidłowej diagnozy niezbędny jest szczegółowy wywiad z opiekunem a także dokładne badanie kliniczne oraz badanie próbki kału, w której mogą zostać stwierdzone cysty lub trofozoity Giardii.
Próbka kału
Codziennie, przez okres 3 dni, należy zbierać po jednej próbce kału ( mniej więcej wielkości orzecha włoskiego). Próbki zbieramy do jednego sterylnego pojemnika, najlepiej sprawdzi się pojemnik na kał/mocz. Pojemnik ten przechowujemy w lodówce, a po zebraniu wszystkich trzech próbek niezwłocznie dostarczamy go do przychodni. Zbyt długie lub nieodpowiednie przechowywanie próbek może doprowadzić do ich spleśnienia – co uniemożliwi przeprowadzenie badania.
Zjadanie kału, czyli koprofagia
Inwazje pasożytnicze są bardzo częstym problemem u zwierząt z koprofagią, czyli zjadających kał własny lub innych zwierząt.
Nasz zespół doświadczonych lekarzy weterynarii ma duże doświadczenie w leczeniu inwazji pasożytniczej giardii lamblii. Jeżeli szukasz pomocy weterynarza we Wrocławiu umów się na wizytę, a nasz lekarz porozmawia z Tobą o dostępnych opcjach na pozbycie się tego złożonego problemu.
Jeżeli chcesz pobrać ulotkę informacyjną wydaną przez ESCCAP European Scientific Counsel Companion Animal Parasites znajdziesz ją tutaj