Czym jest przewód tętniczy Botalla?
Przewód tętniczy Bottala (PDA – patent ductus arteriosus; przewód tętniczy) jest naczyniem łączącym pień płucny oraz aortę. W życiu płodowym zarówno naszych czworonogów, a także naszym, pełni bardzo ważny element odprowadzania krwi z krążenia płucnego. W trakcie ciąży, w płucach rozwijającego się płodu nie zachodzi wymiana gazowa, dlatego nie potrzebują tak dużej objętości krwi. Przewód tętniczy Botalla jest obejściem i można powiedzieć „bypassem” dzięki któremu krew jest przekierowywany do innych narządów które potrzebują jej więcej do prawidłowego rozwoju.
Naczynie powinno zamknąć się w przeciągu 72h po porodzie, a w jego miejscu pojawia się więzadło tętnicze. W sytuacji, w której nie dojdzie do zamknięcia w odpowiednim czasie mówimy o przetrwałym przewodzie tętniczym – PDA.
Objawy
Obecność przetrwałego przewodu tętniczego PDA w początkowych tygodniach życia naszego Pupila może być niezauważalna w codziennym funkcjonowaniu. Najczęściej o problemie dowiadujemy się podczas pierwszego szczepienia, kiedy lekarz podczas badania osłuchuje serce i podejrzewa nieprawidłowość. Na tej podstawie takiego podejrzenia zaleca się wykonanie badania echokardiograficznego, tak zwanego Echo Serca.
Skutki tej wady
Wystąpienie przetrwałego przewodu tętniczego niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne, które dotykają głównie układu sercowo-naczyniowego. Jednymi z najistotniejszych problemów w tej chorobie jest przebudowa serca, która może doprowadzić do nadciśnienia płucnego, a to z kolei do śmierci.
Większość nieleczonych zwierząt umiera przed osiągnięciem pierwszego roku życia. Wcześnie postawiona diagnoza oraz przeprowadzona operacja umożliwia Pacjentom komfortowe życie.
Leczenie
W niektórych sytuacjach przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej farmakoterapii, która poprawia wydolność Pacjenta.
Operacja polega na mechanicznym zamknięciu przetrwałego przewodu tętniczego. Znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie niezbędnych do życia struktur, m.in. aorty i tętnicy płucnej, nerwu błędnego, nerwów przeponowych, nerwu krtaniowego wstecznego, tchawicy, płuc, a przede wszystkim samego serca. W związku z powagą operacji wskazana jest minimum 24h hospitalizacja pozabiegowa.
Jeśli podejrzewasz, że Twój pies lub kot może mieć przetrwały przewód tętniczy Botalla – skontaktuj się z naszą recepcją.