fbpx

Podniebienie miękkie u psów jest strukturą którą by zobaczyć musimy się odrobinę nagimnastykować. Jednak by usłyszeć, że istnieje możemy dowiedzieć się bardzo łatwo od psów ras brachycefalicznych.

Mowa tu o rasach takich jak między innymi:

Rasy brachycefaliczne to wszystkie te których pyszczek i nos są bardzo krótkie i osadzone głęboko w czaszce.

Te pyszczki są urocze, mają słodki wyraz i są tak bardzo kochane przez wielu z nas. Jednak posiadanie tak krótkiego nosa i pyszczka ma swoje konsekwencje.

Podstawową z nich jest znaczące upakowanie struktur układu oddechowego oraz początku układu pokarmowego na bardzo małej przestrzeni.

Sytuacja ta finalnie skutkuje zbyt dużą ilością tkanek podniebienia miękkiego powodującego… chrapanie, bulgotanie, i całą plejadę dźwięków którym ciężko nadać nazwę.

Czasem i dla części opiekunów są one swego rodzaju uroczym dodatkiem do codzienności z ich psem.

Niestety jednak dużo częściej zapadanie się przerośniętej części podniebienia stanowi istotny problem dla zdrowia i jakości życia – zarówno psów jak i kochających je opiekunów.

 

Czy coś można z tym zrobić? Jak sobie z tym poradzić?

Tak, można zaradzić temu problemowi

By rozwiązać ten głośny i uciążliwy problem należy podejść do jego zdiagnozowania.

Lekarz specjalista zajmujący się chirurgią miękką może zbadać i ocenić podniebienie psa i wykonać korekcję podniebienia miękkiego.

Cały proces wymaga kilku kroków i zależy od paru elementów:

  • podstawą jak zawsze jest szczegółowy wywiad z właścicielem
  • ocena wzrokowa – i tu od sposobu oceny zależne jest to czy pies pozwala sobie zajrzeć do pysk i gardła – warto w tym momencie wspomnieć jak istotne jest uczenie psa od najmłodszych jego dni tak zwanego treningu medycznego (przeczytasz o nim tutaj) dzięki któremu pies nie obawia się spoglądania w gardło, oglądania języka i jego zębów, czy też ich mycia.
  • jeśli pacjent nie umożliwia tego – ocena wykonywana jest w lekkim znieczuleniu
  • kolejnym krokiem jest badania kliniczne oraz badania i lekarska analiza wyników krwi
  • dodatkowo dla zachowania wysokiej jakości przygotowania oraz zminimalizowania ryzyka przed znieczuleniem zabiegowym kardiolog najlepiej jeśli jest to specjalista radiologii wykonuje badanie Echo Serca oceniające prawidłowość pracy mięśnia sercowego.

Po pozytywnym zakwalifikowaniu z powyższych etapów może zostać wykonany zabieg – korekcji podniebienia miękkiego.

W placówkach ERVET zabieg taki wykonywany jest przez wykwalifikowany zespół na który składa się:

  • chirurg
  • anestezjolog
  • technik weterynarii instrumentariusz

Po wykonaniu zabiegu pacjent przechodzi rekonwalescencję i efektu zmniejszenia lub całkowitego ustąpienia wcześniejszych uciążliwych dzięków i utrudnień w oddychaniu można spodziewać się już po kilku dniach od zabiegu.

Zabieg korekcji podniebienia miękkiego bardzo często wykonywany jest jednocześnie z korekcją skrzydełek nosowych o których przeczytasz tutaj.

Leave a Reply

pl_PLPolish