Zabiegi metodą TTA Rapid

Jest to nowoczesna metoda oraz jedna z najskuteczniejszych technik leczenia zerwanego wiązadła krzyżowego przedniego (WKP) stawów psów i kotów.

Słowo „Rapid” oznacza, że sama operacja jest stosunkowo szybka oraz czas rekonwalescencji jest krótki i zwierzęta bardzo szybko powracają do pełnej sprawności.

Znajdujące się w wewnątrz stawu kolanowego więzadło krzyżowe to jeden z najważniejszych elementów stabilizujących.

Jego zerwanie jest często występującym urazem.

Dotyka zarówno kotów jak i psów ras małych, średnich i dużych.

Kontuzja ta NIELECZONA może doprowadzić do:

  • uszkodzenia łąkotki
  • zwyrodnień w obszarze stawu
  • co finalnie może skutkować kulawizną

Dlatego gdy tylko zauważysz u swojego zwierzęcia problemy w poruszaniu się skontaktuj się z naszą recepcją – ponieważ należy niezwłocznie rozpocząć leczenie. Leczenie zachowawcze takie fizjoterapia, leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne, w tym wypadku nie są skuteczne i nie przyniosą pożądanego efektu. Zwierzę powinno zostać poddane operacji.

Dlaczego TTA Rapid?

Operacja stawów metodą TTA Rapid polega na przemieszczeniu fragmentu kości piszczelowej poprzez jej przecięcie i założenie specjalnej tytanowej klatki, co skutkuje poprawą rozkładu sił w stawie. Klatka dobierana jest przed zabiegiem, jej rozmiar wybrany jest przez chirurga na podstawie pomiarów wykonanych na obrazie RTG.

Podstawowe zalety zastosowania tej metody to:

  • jest to zabieg mało urazowy,
  • podczas procedury zabiegowej wszczepia się znacznie mniej elementów implantacyjnych, niż w klasycznych metodach,
  • wszczepy pozostawia się na stałe, a tym samym unika się reoperacji,
  • czas wykonania TTA Rapid jest krótki,
  • ograniczenie ingerencji i obciążenia zwierzęcia sprawiają, że szybko wraca ono do zdrowia i odzyskuje dawną sprawność.

W porównaniu do innych metod, operacja ta znacznie minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań. Dodatkowo zaletą tego zabiegu jest dostęp do stawu kolanowego (mikroartrotomia) która umożliwia inspekcją stawu i łąkotki przyśrodkowej, nie uszkadzając ważnych struktur anatomicznych stawu kolanowego.

Jeśli chcesz zobaczyć na czym dokładnie polega i jak w praktyce wygląda ta metoda zobacz poniższe wideo na YouTube:

Repozycja guzowatości kości piszczelowej – Tibial Tuberosity Advancement

Przeprowadzenie TTA Rapid na modelu kości

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej umów się na konsultację chirurgiczną z lekarzem z naszego zespołu, kontaktując się z naszą recepcją.